albin.com.pl

Usuwanie nalotów z elewacji – skuteczna renowacja

Idąc ulicami miasta, wiele budynków uderza nasz wzrok. Niegdyś piękne elewacje dzisiaj pełne są zacieków. Ten problem nie dotyczy tylko wyglądu budynku. To też kwestia jego trwałości i zdrowia1. Zwłaszcza bloki i miejsca cieniowane są podatne na tworzenie się zacieków z wody. Dlatego, profesjonalne czyszczenie elewacji jest bardzo ważne.

Mycie elewacji co kilka lat pomaga zachować świeży wygląd budynku, zwłaszcza podczas wiosennych porządków1. Proces usuwania zanieczyszczeń potrzebuje specjalistycznej wiedzy i sprzętu. Zazwyczaj decyduje o tym wysokość budynku. Niższe obiekty można odświeżać samodzielnie, jednak wyższe lepiej powierzyć fachowcom1.

W ALBIN Usługi Remontowe skupiamy się na estetyce i ochronie budynków dzięki regularnemu myciu elewacji2. Mamy doświadczenie w zwalczaniu zanieczyszczeń takich jak kurz, pył, czy pleśń. Poza tym, odnawiamy pierwotny wygląd fasady2. Dzięki nam, elewacje wyglądają jak nowe i są chronione przed przyszłymi uszkodzeniami.

Nowoczesne metody, jak laserowe czy drabinkowe, pozwalają skutecznie czyścić elewacje1. Są one nie tylko skuteczne, ale i przyjazne dla środowiska. Na pewno wszystkim się przydadzą, nie tylko do elewacji. Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń: 798696119 albo napisz: biuro@albin.com.pl.

Kluczowe Wnioski

 • Regularne czyszczenie elewacji jest niezbędne dla utrzymania estetyki i trwałości budynku
 • Blokowiska i miejsca zacienione są szczególnie narażone na zacieki i naloty
 • Profesjonalne metody czyszczenia, takie jak laserowe, są skuteczne i ekologiczne
 • Wybór metody czyszczenia zależy od rodzaju zabrudzeń i specyfiki powierzchni
 • Renowacja elewacji to inwestycja w długotrwałą ochronę budynku

Przyczyny powstawania nalotów na elewacji

Naloty na budynkach to częsty kłopot, który trzeba usuwać. Ważne jest poznanie, dlaczego się pojawiają. To pomaga w dobrym czyszczeniu fasad.

Wilgoć i warunki atmosferyczne

Wysoka wilgotność i opady sprzyjają nalotom. Domki bliskie lasów lub zbiorników mają większe ryzyko. Drzewa oplatające elewację mogą ją utrzymać wilgotną3. To pomaga glonom i grzybom rosnąć szybciej3.

Zanieczyszczenia środowiskowe

Kurz i sadza tworzą podłoże dla mikroorganizmów. Dodatkowo wilgoć ich rozwija4.

Błędy wykonawcze i projektowe

Problemy z konstrukcją mogą zmoczyć elewację. To zwiększa szansę na rośliny zielone.

Projektowanie elewacji musi uwzględniać ochronę przed wilgocią5.

CzynnikWpływ na powstawanie nalotówRozwiązanie
WilgoćSprzyja rozwojowi mikroorganizmówStosowanie materiałów hydrofobowych
ZacienienieUtrudnia wysychanie elewacjiOdpowiednie projektowanie zieleni wokół budynku
ZanieczyszczeniaTworzą podłoże dla nalotówRegularne czyszczenie elewacji

Zrozumienie przyczyn pomaga w usuwaniu i zapobieganiu nalotom. W ALBIN Usługi Remontowe mamy fach w czyszczeniu fasad. Stosujemy najnowsze technologie.

Potrzebujesz odnowić elewację? Skontaktuj się z nami: tel. 798696119, email: biuro@albin.com.pl. Dzięki naszemu doświadczeniu szybko usuniemy naloty i ochronimy Twój budynek.

Rodzaje nalotów na elewacjach

Na elewacjach budynków pojawia się wiele rodzajów nalotów. Glony są jednym z częstszych problemów. Widoczne są głównie na północnych i wschodnich ścianach67. Są łatwe do rozpoznania – występują jako zielone lub brązowe plamy7. Mogą także poważnie uszkodzić tynk

Obok glonów, na elewacjach zauważymy:

 • Mchy
 • Porosty
 • Zacieki po deszczu
 • Rdzawe plamy

Gdy nalot na elewacji jest duży albo trudno dostępny, trzeba go usunąć6. Profesjonalne czyszczenie daje trwałe efekty i ochronę przed uszkodzeniami6.

Rodzaje nalotów na elewacjach

CzynnikWpływ na elewację
WilgoćProwadzi do rozwoju glonów i innych mikroorganizmów67
LokalizacjaBudynki obok wód są bardziej narażone78
Rodzaj tynkuTynki polimerowe są podatne na zanieczyszczenia78

ALBIN Usługi Remontowe oferują profesjonalne czyszczenie elewacji. Dysponujemy specjalistycznym sprzętem i wiedzą. Zadzwoń: 798696119 lub napisz: biuro@albin.com.pl i umów się na konsultację.

Regularne czyszczenie elewacji i dbałość o wentylację zmniejszają ryzyko nalotów6. Szybkie usuwanie nalotów pomaga uniknąć wysokich kosztów napraw8.

Usuwanie nalotów z elewacji – metody i techniki

Wybór metody czyszczenia elewacji zależy od materiału i zabrudzenia. Oferujemy skuteczne techniki, które przywrócą budynek dobre wygląd.

Czyszczenie mechaniczne

Przy małych powierzchniach i glonach, mechaniczne czyszczenie wystarczy. Używa się szczotek i detergentu na tynkach mineralnych i akrylowych910.

Mycie ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe to popularna metoda. Skutecznie usuwają zabrudzenia nawet z trudno dostępnych miejsc91110.

Piaskowanie elewacji

Metoda strumieniowo-ścierna jest naturalna i działa dobrze. Idealna na elewacje ceglane i kamienne, usuwa trudne zabrudzenia1110.

Laserowe czyszczenie elewacji

Technika laserowa jest precyzyjna. Idealna do usuwania graffiti i dba o delikatne powierzchnie. Jest przyjazna dla środowiska.

MetodaZaletyWady
Czyszczenie mechaniczneTanie, prosteCzasochłonne, mało efektywne na dużych powierzchniach
Mycie ciśnienioweSzybkie, skuteczneMoże uszkodzić delikatne powierzchnie
Piaskowanie elewacjiEfektywne na trudnych zabrudzeniachMoże być mniej ekologiczne
Laserowe czyszczeniePrecyzyjne, nieinwazyjneDrogie, wymaga specjalistycznego sprzętu

W ALBIN Usługi Remontowe świadczymy profesjonalne czyszczenie elewacji. Dobieramy metodę do potrzeb klienta. Skontaktuj się z nami pod numerem 798696119 lub mailowo: biuro@albin.com.pl, aby umówić się na bezpłatną konsultację.

Profesjonalne środki do czyszczenia elewacji

Do skutecznego czyszczenia elewacji niezbędne są specjalne preparaty. Usuwają one kurz, pył i inne zabrudzenia. Chronią również elewację przed uszkodzeniami12. Dzięki nim nie trzeba silnie szorować powierzchni12.

Na rynku znajdziesz wiele produktów do elewacji. Przykładem jest Starnet. Oprócz czyszczenia, tworzy warstwę ochronną. Jedno opakowanie to nawet 67,5 litra gotowego środka13.

Kolejnym polecany środek to TENZI APC OUT do czyszczenia fasad i dachów. Dostępny jest w różnych pojemnościach, by pasować do Twoich potrzeb14.

ProduktPojemnośćCena po rabacieRabat
TENZI APC OUT1L34,00 zł9%
TENZI APC OUT5L139,99 zł10%
TENZI MOSS1L35,00 zł16%
TENZI MOSS5L149,00 zł19%

Przy wyborze skup się na wszechstronności preparatu. Starnet nadaje się do wielu powierzchni zewnętrznych. Sprawdzi się na elewacjach, klinkierze, dachach i kostce13.

Pracując z preparatami, pamiętaj o ochronie osobistej. Nosić trzeba okulary, rękawice i maskę12. W ALBIN dbamy o bezpieczeństwo naszych pracowników i klientów. Używamy wyłącznie sprawdzonych i bezpiecznych środków. Potrzebujesz naszej pomocy? Zadzwoń: 798696119 lub napisz: biuro@albin.com.pl141312.

Sprzęt i narzędzia do renowacji fasad

Do czyszczenia elewacji używamy specjalistycznego sprzętu. Firma ALBIN Usługi Remontowe specjalizuje się w pracy na wysokości. Stosujemy nowoczesne narzędzia przy renowacji fasad budynków.

Sprzęt do renowacji fasad

Myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe są niezbędne do czyszczenia elewacji. W naszej pracy wykorzystujemy myjki z możliwością regulacji. Woda pod wysokim ciśnieniem, do 60°C i ciśnieniem do 120 barów, usuwa skutecznie brudy15.

Specjalistyczne szczotki i akcesoria

Stosujemy różne narzędzia do czyszczenia. Szczotka Power WB 150 jest idealna do precyzyjnego sprzątania. Jej uzupełnieniem jest T-Racer T 5 na duże powierzchnie i lanca teleskopowa do trudno dostępnych miejsc. Unikamy czyszczenia myjką elewacji z uszkodzeniami15.

Urządzenia do piaskowania

Piaskowanie to efektywna metoda usuwania brudów. Stosujemy tę technikę, zwłaszcza przy renowacji starych budynków. Usługi alpinistyczne oferują szeroki wachlarz możliwości.

SprzętZastosowanieZalety
Myjka ciśnieniowa K 7Czyszczenie dużych powierzchniWysoka wydajność, regulacja ciśnienia
Szczotka Power WB 150Precyzyjne czyszczenieDokładność, skuteczność na małych obszarach
Urządzenie do piaskowaniaUsuwanie uporczywych zabrudzeńEfektywność na trudnych zabrudzeniach

ALBIN Usługi Remontowe oferuje kompletną ochronę elewacji. Zapewniamy usuwanie i zapobieganie powrótowi zanieczyszczeń. Taki serwis pomaga utrzymać budynek w idealnym stanie16. Skontaktuj się z nami pod numerem 798696119 lub przez e-mail biuro@albin.com.pl, by umówić profesjonalne sprzątanie.

Proces renowacji elewacji krok po kroku

Renowacja elewacji to skomplikowany proces. Wymaga on dokładnego planowania i wykonania. Dobrze jest pamiętać, że odświeżanie fasad co około 10 lat sprawi, że budynki będą wyglądać atrakcyjnie17.

Pierwszym krokiem jest ocena, jak bardzo elewacja jest zabrudzona. Na elewacjach często widzimy różne zanieczyszczenia. Może to być pleśń, mech, glony, czy kurz17. Potem wybieramy najlepszą metodę czyszczenia, biorąc pod uwagę typ elewacji i rodzaj brudu.

Przed rozpoczęciem czyszczenia, chronimy wrażliwe elementy. Aplikujemy środek czyszczący, zaczynając od samej góry. Ważne jest, by dostosować siłę wody do stanu powierzchni:

 • Do 120 barów dla tynku
 • 100 barów dla twardego drewna
 • 50 barów dla wrażliwych gatunków drewna

Myjemy elewację ciśnieniowo, co jest bardzo skuteczne. Na ścian ceglanych zużywamy ok. 600 litrów wody na godzinę18. Po umyciu, dokładnie płuczemy czystą wodą i zostawiamy do wyschnięcia.

Impregnacja elewacji może ograniczyć konieczność częstego czyszczenia. Zaleca się impregnację ceglanych ogrodzeń co 2-3 lata18.

Profesjonalna renowacja elewacji to inwestycja w trwałość i estetykę. W ALBIN Usługi Remontowe troszczymy się o jakość na każdym kroku.

Jeśli marzysz o odnowieniu swojej elewacji, zadzwoń do nas: tel. 798696119, email: biuro@albin.com.pl. Nasza firma oferuje kompleksowe usługi w renowacji fasad. Gwarantujemy najwyższą jakość.

Zabezpieczanie elewacji po czyszczeniu

Po usunięciu brudu, elewacja wymaga właściwego zabezpieczenia. To nie tylko poprawia wygląd budynku. Chroni go też przed szkodliwym działaniem warunków zewnętrznych. Odpowiednia pielęgnacja zdecydowanie przeciwdziała szybkiemu psuciu się fasady i obniża koszty długoterminowego utrzymania.

Konserwacja elewacji

Impregnacja i hydrofobizacja

Impregnacja jest kluczowa, by chronić ściany przed deszczem, wilgocią i zabrudzeniami19. Wykorzystuje się wtedy specjalne preparaty, np. siloksanowe, silikonowe lub z teflonem. Dzięki impregnatowi hydrofobowemu, farby i kleje nie przylegają mocno do elewacji, co ułatwia ich usuwanie19. Koszt zabezpieczenia to przynajmniej 15 zł za metr kwadratowy, w zależności od typu powierzchni i innych czynników1920.

Najlepsze preparaty gwarantują suchą i czystą elewację nawet przez 10 lat19. Tańsze mogą wymagać częstszej wymiany już po kilku miesiącach19.

Farby ochronne z dodatkiem biocydów

Farby z biocydami skutecznie chronią przed korozją organizmów. Najlepiej sprawdzają się farby silikatowe i silikonowe. Są one odporne na mikroorganizmy i grzyby. Wybierając tynk, warto postawić na taki, który hamuje rozwój mikroorganizmów, jak tynk silikonowy21.

Elewację trzeba czyścić regularnie, usuwając mchy i glony co kilka lat21. Budynek w wilgotnej okolicy, np. przy wodzie, szybciej nabawi się wykwitów21.

Rodzaj zabezpieczeniaSkutecznośćTrwałość
Impregnacja premiumWysokaDo 10 lat
Impregnacja podstawowaŚrednia6-18 miesięcy
Farby z biocydamiWysoka3-5 lat

W ALBIN Usługi Remontowe zaoferujemy profesjonalne zabezpieczenie elewacji. Dbamy o trwałość i piękny wygląd elewacji. Skontaktuj się z nami: 798696119 lub biuro@albin.com.pl.

Regularna pielęgnacja elewacji – klucz do długotrwałej ochrony

By elewacja była w doskonałym stanie, trzeba ją systematycznie pielęgnować. Czyszczenie fasady należy robić często, zwłaszcza po burzach. W ALBIN Usługi Remontowe stosujemy specjalne środki, które eliminują glony i bakterie.

Co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy elewacji nie trzeba umyć. Ważne czynniki decydują, jak często to zrobić:

 • Rodzaj materiału elewacyjnego
 • Struktura powierzchni
 • Kolor fasady
 • Otoczenie budynku

Wczesna wiosna to dobry moment, by gruntownie oczyścić elewację. Regularne czyszczenie nie tylko poprawia wygląd. Jest to też ważny krok w ochronie fasady przed warunkami pogodowymi22.

Dbając o elewację, inwestujemy w jej dlategość i atrakcyjność.

Regularne inspekcje techniczne pomagają wcześnie zauważyć problemy. Dzięki nim można szybko reagować i uniknąć dużych wydatków na naprawy23.

Jeśli potrzebujesz konserwacji elewacji, zadzwoń: 798696119 albo napisz: biuro@albin.com.pl. Nasi specjaliści z chęcią doradzą.

Ważne jest, by pamiętać o prawidłowej pielęgnacji. Ona zapewnia nie tylko ładny wygląd, ale chroni budynek i oszczędza pieniądze w przyszłości24.

Ekologiczne metody usuwania nalotów z elewacji

W dzisiejszych czasach dbamy o środowisko bardziej niż kiedyś. Chcemy usuwać z elewacji naloty w sposób przyjazny dla planety. Na szczęście istnieją nowoczesne metody, które są zarówno skuteczne, jak i delikatne dla naszego otoczenia.

Niskociśnieniowe czyszczenie to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów. Potrzebuje mniej wody niż kiedy używamy wysokiego ciśnienia. Dzięki temu oszczędzamy wody i nie zanieczyszczamy jej chemikaliami.

Takie metodą jak hydrościeranie niskociśnieniowe to przyszłość. W trakcie jej stosowania posługujemy się tylko około 30 litrami wody na godzinę25. Działa to pod ciśnieniem od 0,5 do 2,5 bar. To naprawdę mało, jak na skuteczne czyszczenie elewacji25.

To podejście nie tylko pomaga naszej planecie. Jest też delikatne dla elewacji naszych budynków. Skutecznie radzi sobie z różnymi zanieczyszczeniami, od kurzu i sadzy po porosty i algi26.

Możemy je stosować praktycznie wszędzie, od piaskowca po granit2625. To szerokie zastosowanie sprawia, że możemy dbać o nasze budynki w eko-sposób.

Oprócz sposobów czyszczenia, warto używać środków, które nie są szkodliwe. Dzisiaj mamy dostęp do wielu preparatów, które usuwają zanieczyszczenia. Przykładem jest DRACO Czysty Dach i Elewacja. Jest on przyjazny dla środowiska27.

Dla tradycjonalistów mamy propozycję. Specjalistyczne szczotki ułatwiają fizyczne usuwanie nalotów. Są bezpieczne dla środowiska i skuteczne. Można nimi czyścić elewację bez użycia silnych chemikaliów27.

Ekologiczne metody to dobre rozwiązanie. Chronią środowisko i pozwają zachować ładny wygląd budynku.

Podsumowując, mamy wiele sposobów, aby dbać o nasze elewacje. Ekologiczne metody są nie tylko lepsze dla naszej planety. Są też skuteczne i bezpieczne. Gdy decydujemy się na profesjonalne czyszczenie, warto wybierać te zrównoważone.

Wniosek

Renowacja elewacji to skomplikowany proces. Wymaga dobrze przemyślanego planu działań. Aby skutecznie oczyścić elewację, ważne jest stosowanie odpowiednich środków28.

Systematyczne dbanie o elewację zapobiega większym problemom. Czyszczenie w regularnych odstępach czasu jest bardzo istotne. Dzięki temu, preparaty takie jak te, które odpierają mchy i glony, działają skuteczniej28.

Warunki pogodowe mogą znacząco wpłynąć na przebieg remontu. Dlatego prace należy planować tak, by pogoda wspierała nasze działania. Niezależnie od tego, czy mamy jakieś wątpliwości, można zawsze skorzystać z porady ekspertów z ALBIN Usługi Remontowe29. Kontakt z nimi jest bardzo łatwy i można liczyć na fachową poradę telefoniczną albo mailową.

Renowacja ma duże znaczenie nie tylko dla urody budynku. Poprawia też wytrzymałość elewacji. Pilnowanie stanu elewacji i szybkie reagowanie na zmiany pozwala nam dłużej cieszyć się pięknem naszych domów.

FAQ

Jakie są główne przyczyny powstawania nalotów na elewacjach?

Naloty pojawiają się z kilku powodów. Są spowodowane czynnikami naturalnymi jak wilgotność. Opady deszczu też je stymulują. Tereny zielone i wodne są dla nich idealnym miejscem. Dodatkowo, zanieczyszczenia z kurzu i sadzy oraz błędy w realizacji czy projektach mogą przyczynić się do ich powstania.

Jakie rodzaje nalotów mogą występować na elewacjach?

Na fasadach mogą zobaczyć mchy, glony i porosty. Po deszczu na elewacjach często pojawiają się zacieki. Również rdzawe plamy potrafią się ukazać. Glony dominują na północnych i zachodnich ścianach. Z kolei zacieki są częstsze tam, gdzie znajdują się elementy z metali.

Jakie metody usuwania nalotów z elewacji są skuteczne?

Wiele skutecznych metod pozbycia się nalotów istnieje. Do tych najpopularniejszych należy czyszczenie mechaniczne. Równie dobry efekt daje mycie ciśnieniowe. Inne metody, jak piaskowanie czy laserowe czyszczenie elewacji, również działają skutecznie. Dobrze sprawdza się tu myjka ciśnieniowa, jest precyzyjna nawet w niewielkich szczelinach.

Jakie środki stosuje się do czyszczenia elewacji?

Ważne jest użycie właściwych środków do czyszczenia elewacji. Należy dobierać je do materiału i rodzaju zabrudzeń. Dobre są preparaty takie jak środek do czyszczenia kamienia i elewacji RM 623 czy środek do drewna RM 624. Szukać należy tych, które są bezpieczne dla środowiska i łatwo ulegają degradacji.

Jaki sprzęt jest wykorzystywany do renowacji fasad?

W renowacji fasad niezbędne są specjalistyczne urządzenia. Bardzo przydatne są myjki ciśnieniowe oraz narzędzia do dokładnego czyszczenia. Myjki klasy K 5 i K 7 są świetnym rozwiązaniem. Do czyszczenia powierzchni robiącej wrażenie, idealna jest szczotka T-Racer T 5. Warto też mieć lanca teleskopową.

Jak przebiega proces renowacji elewacji?

Kiedy zaczynamy renowację elewacji, musimy ocenić stopień zabrudzenia. Wybieramy wtedy odpowiednią metodę czyszczenia. Następnie zabezpieczamy wrażliwe elementy i aplikujemy środek czyszczący. Myjemy elewację, zaczynając od góry, unikając przesuszenia. Na końcu, zależy nam na dokładnym usuwaniu uporczywych zabrudzeń. Wypłukujemy środek i dokładnie osuszamy elewację.

W jaki sposób zabezpiecza się elewację po czyszczeniu?

Po czyszczeniu elewację trzeba zabezpieczyć. Do tego celu służy impregnacja i hydrofobizacja. Używa się preparatów siloksanowych, silikonowych lub z teflonem. Farby ochronne, które zawierają biocydy, zapobiegają korozji biologicznej, są tu skutecznym rozwiązaniem.

Jak powinna przebiegać regularna pielęgnacja elewacji?

Żeby zadbać o elewację, należy ją regularnie czyścić. Po deszczach używać preparatów biobójczych, by zapobiec nalotom. Ważne są także inspekcje elewacji, które pozwalają na wczesne wykrywanie problemów. Częstotliwość mycia elewacji zależy od wielu czynników, takich jak kolor czy struktura ściany.

Jakie są ekologiczne metody usuwania nalotów z elewacji?

Istnieją ekologiczne sposoby na usuwanie nalotów. Można używać preparatów czyszczących, które łatwo się degradują i nie są szkodliwe dla środowiska. Laserowe czyszczenie jest jedną z nich. Jest to metoda bezużyteczna dla wody i nie wymaga użycia chemikaliów.

Linki do źródeł

 1. Jak skutecznie usunąć zacieki na elewacji? Poznaj sposoby
 2. Mycie elewacji – Jak skutecznie czyścić ściany?
 3. Wykwity i glony na elewacji – jak zabezpieczyć przed nimi elewację?
 4. Mycie elewacji. Jak usunąć zielone naloty ze ściany?
 5. Zielony nalot: mech na elewacji oraz glony – porady jak usunąć?
 6. Glony na elewacji – jak się pozbyć?
 7. Jak zapobiegać glonom na elewacji – Inżynier Budownictwa
 8. Czym umyć elewacje z glonów i zielonych nalotów?
 9. Jak pozbyć się glonów na elewacji? / Porady fachowców
 10. Czyszczenie elewacji – najlepsze sposoby
 11. Mycie elewacji samodzielnie. Jak i czym wyczyścić elewację? – IPC
 12. MIXTUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
 13. Środek do usuwania zielonego nalotu z elewacji – Starnet
 14. TENZI Profesjonalne środki do mycia elewacji i dachów fasad
 15. Samodzielne mycie elewacji tynkowej myjką ciśnieniową
 16. Jak usunąć glony z elewacji? – Inspiracje i porady
 17. Odnowienie elewacji zewnętrznej — jak odświeżyć zaniedbany dom przy pomocy farby elewacyjnej?  –
 18. Elevatio
 19. Impregnacja elewacji
 20. Mycie elewacji myjką ciśnieniową: Efektywne techniki i wskazówki
 21. Jak skutecznie pozbyć się glonów, mchu z elewacji? – Umyjemto
 22. Microsoft Word – 1.doc
 23. PDF
 24. PFU
 25. Opatentowana metoda czyszczenia i mycia elewacji Hydro-Wir
 26. Start – Niskociśnieniowe mycie elewacji
 27. Jak umyć elewację budynku – od czego zacząć?
 28. Usuwanie zabrudzeń organicznych – glony i mchy
 29. Prawidłowa aplikacja bezspoinowych systemów ociepleń elewacji (ETICS)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top